Historie //

08.04.2014 12 ZASTAVENÍ JARA Kapitola6 MALÁ NOČNÍ HUDBA

12 ZASTAVENÍ JARA

Kapitola 6 MALÁ NOČNÍ HUDBA

Malá noční hudba je nejnovější věc na desce.

Je to v postatě miminko.

Na to, že je v názvu slovo „malá“, má to miminko dost sebevědomej název.

Sorry, Wolfgangu.

Původně na nahrávce vůbec být neměla. Ale vůbec. Po Kráse nesmírný jsem se zařek, že fakt nebudu psát texty na poslední chvíli. Tenkrát jsem v Citronu takhle dodělával tři věci a málem mi tam z toho hráblo. Jel jsem pak vlakem na koncert z Ostravy přímo do Brna, koukal jsem z okna do zapadajícího slunce a najednou jsem cítil, že se přehazuje výhybka. Až pak samotný hraní a následný spaní mě zachránilo.

Ale moh jsem si za to sám.

Tenkrát i teď.

Když jsem Ondrovi Ježkovi posílal demáč, kterej obsahoval jedenáct písní, tak jsem si ho ještě jednou celý poslechl a přišlo mi, že by tam ještě jedna pomalejší věc být mohla. Prohrabal jsem rychle komp a našel jsem tam takovej prvopokus, kterej měl nadějnou atmosféru, ale neměl žádnou aranž ani text. Nakonec jsem ho tam dal, ani nevím proč. Asi abych si vyzkoušel, jak tam zapadne, a už jsem ho neodmazal. No a jemu se to ve finále velice líbilo a v podstatě nás vyhecoval, abychom to zkusili nahrát.

„To by mohla bejt parádní píseň. Pojďte do toho – to dáte.“

Tak jsme do toho šli a nahráli jsme to. Ale text chyběl. Naštěstí jsme se začali o tý písni bavit a vytanuly určitý obrazy, místa, děje a hlavně důvody, proč by to mělo vzniknout. Napadlo mě, že tohle jsem přece přesně nechtěl.

A vůbec – bylo by tak pohodlný to vzdát.

A pak jsem tu myšlenku zmuchlal a vyhodil ven ze studia Jámor. Zůstala tam ležet na chodníku až do chvíle, než ji rozšlápnul chlápek, co šel do vedlejšího domu. Byl to vnuk Josefa Lady, kterej někdy přes zeď hlučí tak, že se v Jámoru nedá nahrávat.

Napsal jsem doma první verzi. Ondra mi ji v podstatě hodil na hlavu s tím, že textu nerozumí, a přesně označil ta místa, kterejma jsem si nebyl úplně jistej. Paradoxně mi to velice pomohlo. Člověk časem ego zkrotí. Ale trvá to – je to běh na delší trať. Přepsal jsem text s pocitem, že to tam je, a poslal jsem mu ho přes úschovnu. Přijel jsem do Jámoru nahrát zbytek zpěvů a Ondra říká: „Hele, ještě to není vono.“

A zase se křenil.

Cejtil jsem, že potřetí to už asi nepřepíšu. Nebo teda ne hned.

„Tady tohle jedno slovo mi přijde divný. Nemohlo by to bejt stejný jako v tý první půlce?“

Napadlo mě, že mě trochu šikanuje, ale změnil jsem to, protože měl pravdu. No a bylo to. Jedna opuštěná píseň byla vytažená.

Byla to stejná situace jak v seriálu Odložené případy?

Možná trochu jo, ale na druhou stranu zas tak dlouho opuštěná nebyla. Jsou jiné, kterÝ jsou na čekaný mnohem dýl. Každopádně díky tomu, že je na desce tam, kde je, je příchod Karmy jako hysterický zařvání učitelky Evy Řeháčkový na spolužáka Kosteleckýho ve třetí třídě. Absolutní ticho prořízlo ječení, který směřovalo na mýho souseda v lavici, ale bohužel smetlo ze židle mě. Tlaková vlna, výbuch atomovky, nálet na Londýn. Peklo.

Takhle nějak vznikaj zárodky budoucích poruch.

Nejlépe to vyšlo na vinylu. Malá noční hudba ukončuje první stranu. První polovina končí – člověk se musí zvednout a jít otočit desku. Je to určitej rituál, kterej má smysl a dává celkovýmu poslechu trochu jinej rozměr.

Strávil jsem u jako dítě gramofonu mnoho času. Sledoval jsem ty pohyblivé čáry, které dojížděly do středu desky a rodily se znovu na vnějších krajích. Uklidňovalo mě to stejně, jako když jsem seděl u moře a pozoroval, jak se jedna vlna otáčí za druhou.

Vinylový bůh je šampión.

Venku mává čas bičem a tady doma je to tichej vnímavej parťák, kterej jde klidnou chůzí do cíle a na rozloučenou zamává.

Nebo vlastně zatiká.

Počet stažení 0014697

Ahoj lidi!

Tady je pro Vás ke stažení naše EP Čtyři slunce, které jsme vydali ke stejnojmennému filmu Bohdana Slámy. Je na něm pět songů, jeden zvláštní bonus a dialogy, který uváděj jednotlivý písně.

Co s tím můžete udělat?

  1. nedělat nic,
  2. stáhnout si EP a poslouchat,
  3. stáhnout si EP, poslouchat ho a odměnit nás jakoukoliv částkou v rozmezí koruna až nekonečno korun na účet 2107698153/0800,
  4. objednat si EP v našem e-shopu.

V době probíhající diskuze a polemiky mezi piráty a nepiráty prohlašujeme toto:

Když si to někdo stáhne a nedá nám nic, nevadí, ale plácat po zádech ho za to nebudeme. Když nám někdo něco pošle, potěší nás to a dotyčný jedinec tímto projeví svůj charakter a zároveň respekt k naší partě. Američané říkají: vote by wallet. Volně přeloženo: zaplatím za to, co se mi zdá dobrý.:)

Celou desku jsme nahráli za peníze, které jste nám dali za naše předešlá alba (Klenot, VFRFP, Detaily). Náš label jsme my čtyři a ředitel. Vaše peníze jdou do naší hudby, a to je podle nás čistej model. Doufáme, že je pořád trvale udržitelnej.

Děkujeme všem, co se rozhodnout za desku zaplatit. Mužete přispět kartou, převodem z účtu nebo elektronickým bankovnictvím. Poplatky za převody jsou únosné. Zaplatit lze také pomocí SMS. Je to asi nejpohodlnější, ale o zaslanou částku se musíme dělit s operátory.

Záleží jenom na Vás, co uděláte.:)

VF

Ahoj lidi!

Tady je naše deska. Každej si tu desku může stáhnout, poslechnout a pak se rozhodnout, zda si něco zasloužíme. Pak může poslat libovolnou částku přímo na náš účet. Je to pro nás nejlepší podpora a všechny takhle poslaný peníze jdou za náma nejen na další desku Vypsaný fiXy, ale i na další projekty, který mají smysl. Nesmírně si vážíme každýho, kdo takto učiní, protože to udělá, i když nemusí.

Díky vám se to dá. DÁ SE TO DÁT!

DĚKUJEME MÁRDI, PÍTRS, MEJLA

stáhnout cd + texty koupit v našem e-shopu
stáhnout cd + texty
mp3 105 mb flac 491 mb

Ahoj lidi! Vítáme vás!

Jste tady a můžete si úplně v klidu stáhnout naši novou desku i s bookletem.
Zkuste to ještě malou chvíli vydržet a přečíst si pár následujících řádků.
Nejdřív bychom Vám chtěli poděkovat.

Za co?

Děkujeme Vám za Váš zájem o naší partu!
Jsme rádi, že Vám opět můžeme po třech letech něco novýho nabídnout.
Byla to fuška a dalo nám to zabrat. Mentálně, fyzicky a samozřejmě i finančně.
Nahrávka trvá 42 minut a 24 vteřin.
Stažená je za pár chvil. Ale ještě chvilku počkejte..

Každej z Vás má opět čtyři možnosti. Buď stáhnout a poslouchat nebo stáhnout a poslat dle svého uvážení libovolnou částku na náš účet a poslouchat nebo stáhnout, poslouchat a pak případně poslat libovolnou částku. Poslední varianta je, že si to stáhneš a pak si třeba koupíš v našem shopu cokoliv uznáš za vhodné.
Všechny peníze, který utržíme za prodej našich nahrávek a ostatního merchandise dáváme na jednu hromadu a nikdy ji nerozdělujeme. Když přijde čas, tak větší část peněz vezmeme a zaplatíme z ní další nahrávku a následně pak klipy, cd nebo vinyly - prostě vše, co je třeba. Děláme to takhle celou dobu - každá deska vydělává na tu další. Kdo chce, ten nás může podpořit - podporuje tak vznik další desky. Platba zaslaná přímo na náš účet je nejlepší – poplatky jsou minimální.

To je vše. Bez Vás by to nešlo.

Márdi, Mejla, Mejn a Pítrs.

stáhnout cd + texty koupit v našem e-shopu
stáhnout cd + texty
mp3 105 mb waw 491 mb

Ahoj lidi!

Tady si můžete zcela zdarma stáhnout naši novou desku i s bookletem. Kdo chce, může nám poslat libovolnou odměnu. Budeme za ni moc rádi.

Každý, kdo přispěje, podporuje vznik další desky.

Děkujeme!

Márdi, Mejla, Mejn a Pítrs.

stáhnout album

Ahoj lidi!

Tady si můžete zcela zdarma stáhnout naši novou "country" desku. Kdo chce, může nám poslat libovolnou odměnu. Budeme za ni moc rádi.

Každý, kdo přispěje, podporuje vznik další desky.

Děkujeme!

Márdi, Mejla, Mejn a Pítrs.

stáhnout album koupit v našem e-shopu

Ahoj lidi!

Tady si můžete zcela zdarma stáhnout naši novou desku i s bookletem. Kdo chce, může nám poslat libovolnou odměnu. Budeme za ni moc rádi.

Každý, kdo přispěje, podporuje vznik další desky.

Děkujeme!

Márdi, Mejla, Kryštof a Pítrs.

stáhnout album koupit v našem e-shopu

Ahoj lidi!

Tady si můžete zcela zdarma stáhnout naši novou desku i s bookletem. Kdo chce, může nám poslat libovolnou odměnu. Budeme za ni moc rádi.

Každý, kdo přispěje, podporuje vznik další desky.

Děkujeme!

Márdi, Mejla, Kryštof a Pítrs.